Opencart Para Birimleri Mevzuları


T.C. MERKEZ BANKASINDAN KURLARI ALMA

erdalatabalkan Doviz Kurlari Guncellemesi eklentisi bu iş için bence en iyisi. Çünkü opencart standart özellikleri üzerinden çalışıyor ve hiçbir dosyayı upload etmek gerekmiyor. Döviz kurlarını TCMB efektif satış değeri üzerinden alıp günceller. Ben efektif satış değerini kullanıyorum çünkü en yüksek değer bu fakat kodlarda ufak değişiklik ile bunu değiştirebilirsiniz.


PARA BİRİMLERİNİ OTOMATİK GÜNCELLEME

1) Eğer bu işlemi manuel yapmak isterseniz Admin > Ayarlar > Yerelleştirme > Para Birimleri > Yenile (turuncu buton) tıklayın.

2) Admin > Ayarlar > Seçenekler > Yerel > Para Birimini Otomatik Güncelle > Evet seçerek opencart standart güncellemesini açabilirsiniz. Daha sonra Opencart Admin Panelin anasayfasına (diğer sayfayarda olmuyor) her girdiğinizde para birimleri otomatik güncellenecektir. Otomatik para birimi güncellemesi açık olsa dahi, Admin Panel anasayfasına girmezseniz güncelleme gerçekleşmeyecektir!!!

3) Bu işlemi bir cron job eklentisi ile halletmek isterseniz aşağıda linkini verdiğim GrandCMS'nin hazırladığı opencart eklentisini kullanabilirsiniz. Bu eklenti size şöyle bir url'ye girerek güncelleme yapma imkanı veriyor:
https://yoursite.com/index.php?route=cron/currency_update
Bu url'yi ziyaret etme işini de CPANEL üzerinden bir cron job oluşturarak para birimi güncelleme işini tamamen otomatik bir hale getirebilirsiniz.
Bu eklentinin bir özelliği olarak linke sürekli girseniz dahi günde bir kere güncelleme kısıtlaması mevcut. Bu durumu kullanarak cron job yerine site kodlarına ekleyerek (örneğin sepete gidildiğinde) url'nin tetiklenmesini sağlayabilirsiniz.
Bu 3 yöntemden birini veya üçünü birden aynı anda kullanabilirsiniz.

 

ÇOKLU PARA BİRİMİ İLE ÇALIŞMA

Opencart mağazanızda birden fazla para birimi ile çalışmanız mümkün. Bu işlem mağazanızın üst menüsünde bulunan para birimlerinden birini seçmek kadar kolay. Dolar, Euro, TL, ... ne seçerseniz o mağazaki bütün fiyatlar bu para biriminden gösterilmeye başlayacaktır. 

Taki ödeme aşamasına gelene kadar hiçbir sorun olmayacaktır. Ödeme aşamasında mağazanın varsayılan para birimi ne ise o birimden işlemin gerçekleşmesini isteyeceksiniz. Yani fiyatlar Euro olarak gösterilse dahi, son aşamada TL olarak ödensin istersiniz. Böylece kredi kartı ödemesinde veya faturalandırmada sorun yaşamazsınız. 

İşte opencart standart olarak bunu sağlamıyor malesef! Bu durumda çoklu para birimi eklentileri devreye giriyor. Çoklu para birimi kullanımından kastettiğim de budur. Çözüm için opencart eklenti mağazasında farklı eklentiler bulmanız ve sisteminize göre entegre etmeniz mümkün. Ben de kendi eklentimi hazırladım bu mantıkta. Burada size bir yol göstermek ve işin mantığını bildiğim kadarıyla aktarmaya çalıştım. Sisteminize uygun eklenti bulmakta sıkıntı yaşarsanız veya bir sorunuz olursa benimle iletişime geçebilirsiniz.


SSS

1) Opencart para birimlerini otomatik güncelleme özelliği nereden aktif hale getirilir?
Admin > Ayarlar > Seçenekler > Yerel > Para Birimini Otomatik Güncelle > Evet seçerek güncellemeyi aktif hale getirirsiniz.

2) Opencart otomatik olarak para birimlerini hangi aralıkta / ne zaman günceller?
Admin Panel anasayfasına her girdiğinizde günceller. Admin panelin diğer sayfalarında güncelleme olmaz sadece anasayfasında olur. Tabiki 1. maddede belirttiğim gibi otomatik güncelleme özelliğinin açık olması gereklidir.Bu yazıda paylaştığım eklentileri hazırlayan arkadaşlara teşekkür ederim.
Son Güncelleme: 16/10/2020

Yorumlar