SublimeText Kurulum ve PHP Developer Ayarları


Ben bu ayarları ve kurulumu MacOS'da yaptım ama genel olarak diğer sistemlerde de aynı şekilde yapabilirsiniz.
1. SublimeText editörünü kuruyoruz.

2. View-Side Bar-Show Side Bar ve Show Open Files işaretliyoruz.

3. Projemizi açıyoruz (Project-Open Porject). Yoksa Project-Add Folder to Project diyerek htdocs klasörünüzü ekleyebilirsiniz. Daha sonra bu projenizi kaydedersiniz. Böylece dosyalarımız sidebar'a geldi.

4. Sublime user ayarlarımızı yüklüyoruz (daha önceden yedeğiniz varsa) yada yeniden yazıyoruz. Sublime Text-Preferences-Settings açılıdığında yanyana iki pencere gelecektir. Soldaki orjinal ayarlar, sağdaki user yani bizim belirleyeceğimiz ayarlar. Sol kısımdan ayarları kopyalayabiliriz veya internetten sık kullanılan ayarlar paylaşılmıştır bunları user bölümüne açıklamalarıyla ekleyebilirsiniz. Ben kendi ayarlarımı (etkin satırı, tabı renklendirme, satırı bölmeme...vb) şu şekilde belirledim:
{
//aktif satırı reklendir
"highlight_line": true,

//değişiklik yapılmış tabları renklendir
"highlight_modified_tabs": true,

//yatayda sığmayan satırı alta alma
"word_wrap": false,
}

5.  Eklentilerimizi yüklüyoruz. SublimeText 3 son versiyonunda Package Control yüklü geliyor. Eğer yok ise internette nasıl yükleneceğini anlatan videolar var (bir kodu var onu Sublime consol'a yapıştırıp onaylıyorsunuz). Package Control'ü açmak için Tools-Command Palette yada Shift+Command+P kısayolu ile Komut Paletini açıyoruz. install diye arattığınızda Package Control: Install Package seçeneğini seçiyoruz. Böylece Package Control penceresi açılıyor. Buradan Sublime için hazırlanan tüm paketleri bulup kurabilirsiniz. Bir eklentiyi kurmak için listeden seçtiğinizde kurulum başlar, durum çubuğunda insalling yazar ve sonunda genelde bir sekme açılır ve kurulum bitmiş olur. Bazen sublime'yi tekrar başlatmanız gerekebilir.
Kuracağım paketler şunlardır:
Neon Color Scheme packagecontrol:
Color Scheme paketleri kodlarınızın görünüm renklerini değiştirir. Bu tema php için benim seçtiğimdir.
Emmet / packagecontrol:
html:5, img, php, ...vb yazıp tab tuşuna basınca kodu tamamlar. Ayrıca php komutlarını (if, for, switch,...vb) tamamlar.
BracketHighlighter  / packagecontrol:
Parantezleri ve söz dizimi etiketlerini renklendiren bir eklenti. İç içe parantezlerde işinizi kolaylaştırır.
AutoFileName  / packagecontrol:
a href veya img src gibi etiketlerde dosya linkini yazacağımız zaman kutu içinde mevcut dosyalarınızı listeler.
ColorPicker / packagecontrol:
Cmd+Shift+C ile renk seçici açar ve renk kodunu direk yazar.
Color Highlighter / packagecontrol:
Renk kodlarını o renk ile gösterir.
SublimeLinter  / packagecontrol:
Bir kod linting paketidir. Kodlarımızın daha temiz ve hatasız olması için yazılım esnasında bize oldukça yardımcı olur. Hata yaptığımız anlarda satır başlarında kırmızı veya sarı renkli noktalarla bize anlık uyarı verir. Kurmak için öncelikle SublimeLinter paketini kurun. Sonra aynı şekilde SublimeLinter - Php paketini kurun. Diğer dilleri de isterseniz ekleyebilirsiniz.
HTML Nest Comments / packagecontrol:
HTML Nest Comments ile, seçili blok içindeki comment karakterleri regexp ile değiştirilip, karışıklığın önüne geçiyorsunuz.
Alignment  / packagecontrol:
: ve = gibi işaretlere göre kodları hizalar. Özellikle mysql'den veri çekerken çok yararlı olacaktır. 
Mac'de Standart kısayolu sublimeLinter ile çakışmaktadır. Bunun için Sublime Text-Preferences-Package Settings-Alignment-Key Bindings User açın ve şunu ekleyin:
[
{ "keys": ["super+ctrl+a"], "command": "alignment" }
]
FtpSync  / packagecontrol:
Ftp hesabınızı htdocs klasörünüze ekler. Ayarlardan "upload_on_save": true ise dosyanız kaydedildiği anda upload edilir. Yada diğer komutları command palette ile çalıştırabilirsiniz yada kısayol atayabilirsiniz. Sidebar Enhancements eklentisi ile sidebar'da sağ tuşa tıklayarak da işlem yapabiirsiniz. Komutlar için tıklayınız.
SidebarEnhancements  / packagecontrol:
Kısaca olmazsa olmaz. Sidebarınızı işlevsel hale getiriyor. Çoğu işlemi sağ tuş menüsü ile yapmanıza olanak veriyor.
StyleToken  / packagecontrol:
Örneğin bir div etiketini seçip sağ tuş ile ilgili menüsünden Style1,2,3 gibi seçerek dosyadaki tüm div etiketlerinin bu renkte görünmesini sağlayabilirsiniz.
SublimeCodeIntel  / packagecontrol:
SublimeCodeIntel, yazılım dillerinin SDK yollarını belirttiğiniz takdirde, bütün alt sınıflarını ve argümanlarını size otomatik tamamlama içinde sunabiliyor. Eklentinin JavaScript, SCSS, Python, HTML, Ruby, Python3, XML, Sass, HTML5, Perl, CSS, Twig, Less, Node.js, TemplateToolkit ve PHP dilleri indexleyebilmesi aktif seçenek olarak geliyor. Olmazsa olmazlardan.
SwapStrings  / packagecontrol:
Bir ifadeyi diğer bir ifade ile karşılıklı değiştirir. "<>' yazdığınızda tüm " ları ' tırnak ve tüm ' ları " yapar. elma<>armut yazınca da aynı şekilde elma ve armutları yer değiştirir. Yalnız işlem yapılacak alanı seçmeniz gereklidir. Kısayolu ^ + Alt + Cmd + S dir.
Terminal  / packagecontrol:
Kurduktan sonra Cmd + ^ + T kısayolu ile terminal penceresini açabilirsiniz. Terminal ile birçok işlemi başka bir programa gerek kalmadan yapabilirsiniz.
DocBlockr  / packagecontrol:
Bu eklenti sayesinde daha kolay açıklama satırları oluşturabilirsiniz. /** yazıp tab tuşuna basmanız yeterli, bu işlemi fonksiyonların öncesinde yaparsanız parametreleri de otomatik olarak açıklama satırına eklemektedir. Son olarak // Tanımlar yazıp Ctrl+ Enter yapınız ve dekoratif bir tarz elde ediniz (bu işlemi mac'de yapamadım).

6. Geldik son olarak bu kadar uğraşarak kurduğumuz packages'leri yedekleme işlemine. Bu işlem Sublime'yi sıfırdan kurduğumuzda yeniden tek tek bu packages'leri kurmadan kolayca tek seferde geri yüklememizi sağlar. Öncelikle PackageSync / packagecontrol paketini kuruyoruz. Sonra menüden Tools - PackageSync - Backup/Restore - Backup packages to zip (recommended) seçiyoruz. zip yedeğinin kaydedileceği yeri soruyor yazıp Enter'a basıyoruz. İşte bu kadar. Geri yüklerken de Restore ile kolayca paketlerimizi yüklüyoruz.

Yorumlar

Yorum Gönder